چنین بازار خبر اقتصادی

چنین: بازار خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات مرد ورزش «سياست» را تكان داد / محمد دادکان

انگار«جوانمردی» و «فتوت» از پدر به پسر به ارث رسیده هست. پسر حاج مصطفی دادکان جوانمرد و بازاری مشهور دیروز پایتخت کشور عزیزمان ایران امروز از «درد» مردم می‌گوید

مرد ورزش «سياست» را تكان داد / محمد دادکان

محمد دادکان : مرد ورزش «سياست» را تكان داد

عبارات مهم : ایران

انگار«جوانمردی» و «فتوت» از پدر به پسر به ارث رسیده هست. پسر حاج مصطفی دادکان جوانمرد و بازاری مشهور دیروز پایتخت کشور عزیزمان ایران امروز از «درد» مردم می گوید. خودش را ابتدا بازاری، سپس دانشگاهی و در نهایت ورزشی می داند. می گوید: « اگر بتوانم درد مردم را بگویم هنر کرده ام». درد مردم دارد و خودش را متعلق به هیچ جریان و جناحی نمی داند. می گوید نظام را قبول دارم و از جمله نخستین کسانی بودم که در سال های ابتدایی انقلاب پشت سر امام(ره) به صحنه آمدم. ولی دل پردردی دارد.

از اوضاع زندگی فرزندان مسئولان می گوید. از اینکه آیا تا به این اندازه فساد و آسیب های اجتماعی زیاد کردن پیدا کرده هست. می گوید مسئولی که روزی در پایین ترین نقطه شهر زندگی می کرده ولی امروز در بالاترین نقطه شهر زندگی می کند چه می داند که درد مردم چیست؟ کدام مسئول در صف نان و گوشت و مرغ می ایستد تا بداند مردم چه می کشند؟ از بابک زنجانی می گوید، از ترامپ، از مدیری که به همه برنامه صداوسیما پول داد تا در برنامه های تلویزیون شرکت کند و از دعوای چپ و راست که اعتقاد است همگی جهت پول است! در ادامه متن گفت وگوی متفاوت دکتر محمد دادکان با «آرمان» را می خوانید.

مرد ورزش «سياست» را تكان داد / محمد دادکان

چرا کی روش و برانکو توانستند در مدت کوتاهی در فوتبال کشور عزیزمان ایران موفق شوند در حالی که در گذشته این اتفاق رخ نمی داد؟ آیا نوع نگرش و فلسفه زندگی کیروش و برانکو با مدیران و مربیان ما متفاوت بود؟

آقای کی روش کار بزرگی انجام داده و موفق شده است تیم ملی کشور عزیزمان ایران را به جایگاه قابل قبولی در فوتبال آسیا برساند و همچنین موفق شده است این موفقیت را حفظ کند. آقای کی روش در طول شش سالی که سرمربی تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران بوده است بیش از120بازیکن را به تیم ملی دعوت کرده است که در نوع خود کار بزرگی به شمار می رود. کسانی که نسبت به آقای کی روش انتقاد می کنند به علت بعضی پرسشها اخلاقی است.

این در حالی است که در کشور ما کسی وجود ندارد که از نظر فنی در سطح آقای کی روش باشد که بتواند از نظر فنی از آقای کی روش انتقاد کند. کسی که قصد دارد از نظر فنی از آقای کی روش انتقاد کند باید در مرحله اول جایگاه خود را مشخص کند که در چه جایگاهی قرار دارد. هنگامی که یک مربی عنوان می کند که فوتبال کشور عزیزمان ایران کثیف هست، باید از وی پرسش کرد که شما چه سهمی از این فوتبال کثیف نصبیت شده است و چقدر گیر تو آمده است؟ شاید از نظر اخلاقی کی روش از بعضی از خطوط قرمز پای خود را فراتر گذاشته ولی از نظر فنی عملکرد بسیار خوبی داشته هست. در شرایط کنونی تیم ملی کشور عزیزمان ایران بدون استرس و با برنامه وارد زمین می شود و در هر بازی از پتانسیل پیروزی برخوردار هست. اگرآقای کی روش وارد فوتبال کشور عزیزمان ایران نمی شد ما تا بیست سال دیگر هم نمی توانستیم به این موفقیت ها برسیم.

انگار«جوانمردی» و «فتوت» از پدر به پسر به ارث رسیده هست. پسر حاج مصطفی دادکان جوانمرد و بازاری مشهور دیروز پایتخت کشور عزیزمان ایران امروز از «درد» مردم می‌گوید

چرا نمی توانستیم؟

ما دانش کافی جهت این موفقیت ها را در اختیار نداریم. کی روش با برنامه ریزی و دانشی که در اختیار دارد از پیروزی تیم خود اطمینان دارد. این در حالی است که در کشور عزیزمان ایران مربی وجود ندارد که از پیروزی تیم خود در بازی های پیش رو مطمئن باشد. البته بنده باید عنوان کنم مدیریت آقای مهدی تاج در فدراسیون فوتبال قابل قبول بوده و ایشان موفق شده است حداقل در نتیجه گیری عمکرد قابل قبولی از خود برجای بگذارد. با این وجود این نتیجه گیری ها علت نمی شود که ما فسادها و زدوبندهای موجود در فوتبال کشور عزیزمان ایران را نادیده بگیریم.

در شرایط کنونی میزان فساد در فوتبال نسبت به گذشته کمتر شده است یا بیشتر؟

خیلی زیاد شده است هست. با این وجود کسی به دنبال جلوگیری از فساد در فوتبال نیست. در گذشته کمیسیون اصل90 به دنبال بررسی فساد در فوتبال کشور عزیزمان ایران بود. در نهایت نیز کار خاصی در این زمینه انجام نشد. علت مهم این مسأله نیز این است که فساد در کشور عزیزمان ایران دارای پشت پرده است و اگر کسی نخستین مفسد را معرفی کند به تبع آن باید دومی و سومی را هم معرفی کند. متأسفانه سم فساد در پای همه رفته هست. به نظر من فساد تنها در فوتبال نیست و به زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز سرایت کرده هست. بنده از همه زیاد دینم، نظامم و مردم را دوست دارم و به همین علت حقایق جامعه را بازگو می کنم. امروز فساد فراگیرتر از آن چیزی شده است که ما فکر می کردیم.

مرد ورزش «سياست» را تكان داد / محمد دادکان

با این وجود به علت اینکه در فسادهای جامعه دست بعضی مدیران هم در کار دیده می شود، منتظر هستند یک سیگار فروش را پیدا کنند و درازش کنند. در شرایط کنونی اعضای خانواده بعضی مسئولان به اتهام فساد در بازداشت هستند. البته بازداشت تنها به اعضای خانواده مسئولان اطلاق می شود وگرنه جهت مردم عادی از لفظ «زندان» استفاده می کنند. امروز به دنبال این هستند که بابک زنجانی را اعدام کنند. این در حالی است که هنوز مشخص نشده چه کسی این رانت ها و سرمایه ها را در اختیار بابک زنجانی قرار داده است.

چرا بین نسل تازه و نسل گذشته تا به این اندازه شکاف ایجاد شده است است؟ آیا نسل تازه نسبت به باورهای نسل گذشته بدبین شده است و به دنبال باورهای جدیدی رفته است؟

انگار«جوانمردی» و «فتوت» از پدر به پسر به ارث رسیده هست. پسر حاج مصطفی دادکان جوانمرد و بازاری مشهور دیروز پایتخت کشور عزیزمان ایران امروز از «درد» مردم می‌گوید

در گذشته بعضی عنوان می کردند جوانان جامعه دین گریز شده است اند این در حالی است که در شرایط کنونی علاوه بر دین گریزی، دین ستیز هم شده است اند. این در حالی است که رسانه های گروهی و به خصوص صداوسیما به جای اینکه دغدغه های جوانان و کسانی که با اوضاع موجود مسئله دارند را مورد بررسی قرار بدهد از کسانی در برنامه های خود استفاده می کنند که نسبت به اوضاع موجود سمپات دارند.

شبکه های متفاوت تلویزیون در طول شبانه روز برنامه های زیادی در زمینه نقد و بررسی فوتبال، والیبال و ورزش های متفاوت پخش می کند. پرسش من اینجاست آیا هیچ برنامه ای راجع به نقد و بررسی اقتصاد در طول چهل سال گذشته پخش نمی شود؟ آیا کسی راجع به نقد و بررسی پرسشها اجتماعی در چهل سال گذشته برنامه نمی سازد؟ در کشور عزیزمان ایران در چند سال اخیر فوتبال های خارجی به صورت زنده پخش می شود. مردم هم علاقه مند هستند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته تماشای فوتبال یک تفریح است ولی صداوسیما فوتبال پخش می کند تا مردم را به اصطلاح سرگرم کند! توصیه دیگر اینکه ترافیک مصنوعی درست می کنیم تا هنگامی که فرد به منزل می رسد از خستگی و ضعف اعصاب نه توان فکر کردن داشته باشد و نه اینکه دغدغه های خود را مطرح کند.

مرد ورزش «سياست» را تكان داد / محمد دادکان

یعنی شما ایجاد ترافیک را تعمدی می دانید؟

بله؛ من بخش هایی از پروسه ایجاد ترافیک را تعمدی می دانم. جهت بنده و بسیاری از شهروندان این پرسش مطرح می شود که آیا در خیابان ها و تقاطعی که ترافیک است و مسئله این ترافیک با حضور یک مأمور حل می شود آیا هیچ مأموری در اینجا حضور ندارد؟ آیا باید یک شهروند یک مسیر ده دقیقه ای را در مدت یک ساعت طی کند. آیا در این مسأله تعمدی وجود ندارد؟ از طرف دیگر هنگامی که به منزل رسیدی جهت شما فوتبال پخش می کنند و همه چیز فراموش می شود. تا فراموش کنید که قیمت یک نان سنگک سه هزار تومان شده است و قیمت گوشت به پنجاه هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که صداوسیما افرادی را در برنامه های خود دعوت می کند که به جای اینکه دغدغه های مردم را عنوان کنند تلاش می کنند در جهت منافع بعضی افرد صحبت کنند و به همین علت از اوضاع موجود تعریف و تمجید می کنند. بسیاری گمان می کنند جامعه ای رو به فساد می رود که تعداد افراد فاسد آن زیاد کردن پیدا کند. ولی به نظر من اوضاع به این شکل نیست و بلکه سکوت انسان های صالح جامعه را به فساد می کشاند. درصد بالایی از کسانی که در برنامه ها شرکت می کنند، بابت حضور خود پول پرداخت کنند. من نامی از هیچ برنامه ای نمی آورم. علت این مسأله نیز این است که اگر نام ببرم فراگیر می شود. بنده مدیر ورزشی را در این کشور می شناسم که به همه تولیدکنندگان برنامه های تلوزیونی پول پرداخت کرده و به همین علت در مدتی که مسئولیت داشت در تمامی کانال های تلویزیونی حضور پیدا می کرد.

دیدگاه شما راجع به برنامه «نود» که زیاد بار فوتبالی کشور را از نظر رسانه ای به دوش می کشد چیست؟ آیا رویکرد این برنامه نسبت به سال های گذشته عوض کردن نکرده است؟

به علت اینکه مردم برنامه ای جهت دیدن نداشتند به برنامه ای مانند «نود» که تاحدودی چالشی بود اقبال نشان دادند. این در حالی است که آمار مخاطبان برنامه «نود» نیز نسبت به گذشته کم کردن پیدا کرده هست. اگر به آمار پیامک های ارسالی به این برنامه توجه کنید متوجه می شوید که تعداد این پیامک ها همواره در حال کم کردن بوده هست. علت مهم این مسأله نیز این است که این برنامه سازی را کوک می کند که بعضی مدیران می خواهند. به عنوان مثال برنامه «نود» بعد از افشای یک پرونده فساد دیگر پرونده را دنبال نمی کند و به حال خود رها می کند. به نظر می رسد به این برنامه اعلام می شود که فساد را مطرح کند تا تنور داغ شود و سپس به او می گویند فتیله را پایین بکشد.

اگر کسی قصد دارد از پشت پرده فساد در فوتبال کشور عزیزمان ایران آگاه شود پیش من بیاید تا برایش همه پرسشها را بازگو کنم. بنده چند سال پیش در برنامه «نود» شرکت کردم. فردای آن روز آقای فردوسی پور با من تماس گرفت و بیان کرد هنگامی که آمار استقبال مردم از سخنان شما اوج رفت به من اعلام کردند از ادامه بیان نظر های آقای دادکان جلوگیری کنید و راجع به ایشان صحبت نکنید. هنگامی که بسیاری مفهوم انقلاب و نظام را نمی دانستند من در سال55 در وسط میدان انقلاب بودم و بعد از آن نیز همواره جهت سربلندی نظام تلاش کرده ام.

وضعیت به شکلی شده است که به کسی که قصد دارد اسامی مفسدان را افشا کند اعلام می کنند از لیست خود نام فلان مدیر و فلان فرد را بیرون بیاور و بعد اسامی را اعلام کن. من به نظام و ساختارهای آن احترام می گذارم و آن را کاملا قبول دارم. سخن ما با بعضی از مدیران هست. سخن من این است که به جای اینکه بابک زنجانی را اعدام کنید، مدیری را دستگیر کنید که به وی رانت و قدرت داده است.

چرا وزرای 25 سال و 30 ساله ابتدای انقلاب امروز به وزرای 65 ساله و 70 ساله تبدیل شده است اند؟ آیا هنوز نتوانسته ایم به جوانان اعتماد کنیم؟ آیا هنوز در گزینش مدیران شایسته سالاری انجام نمی گیرد؟

ما نباید خودمان را گول بزنیم. گزینش مدیران باید براساس شایسته سالاری صورت بگیرد و هیچ ربطی به سن و سال و زن و مرد بودن ندارد. بعضی مدیران به جای اینکه براساس استعداد و توانایی مدیران مجموعه خود را گزینش کنند از دوستان و نزدیکان کسانی استفاده می کنند که «یار غار» هستند. کدام فارغ التحصیل معماری و شهرسازی و رشته های مربوط به پرسشها شهری در مناطق متفاوت پایتخت کشور عزیزمان ایران و شهرهای دیگر کشور به سمت شهرداری گزینش شده است اند؟ بنده می گویم هیچ کدام. به این علت که همه شهرداران مناطق متفاوت پایتخت کشور عزیزمان ایران از دوستان و آشنایان شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده اند. در نتیجه بعضی مدیران جامعه ما با شایسته سالاری و براساس توانایی هایی که داشتند گزینش نشده اند و بلکه با رابطه و رانت روی کار آمده اند.

در طول تاریخ انقلاب کدام دوران توجه بیشتری به شایسته سالاری وجود داشت؟

به نظر من در دوران اصلاحات در این زمینه اوضاع بهتر بود. با این وجود بعضی نتوانستند تحمل کنند. در کشورهای دنیا سوم هر لحظه باید مردم را از یک «لولو» ترساند. چهل سال است فریاد فوت بر آمریکا سر می دهیم. بنده هم همین جا از طریق روزنامه شما فریاد می زنم «مرگ برآمریکا» ولی چطور ممکن است تمامی اخبار با نشان دادن صورت مدیر جمهور آمریکا شروع شود؟ بنده در وقت انتخابات ریاست جمهوری با تلفن گویای صداوسیما تماس گرفتم و خودم را معرفی کردم و عنوان کردم از این روش دست بردارید.

صداوسیما تصویر ترامپ را از آقای روحانی زیاد نشان می دهد. در شرایط کنونی که برجام را نیز به دستاویزی جهت تخریب دیگران قرار داده اند. آیا اجازه نمی دهید مردم از عمر خود لذت ببرند؟ من از مسئولان خواهش می کنم اجازه بدهند مردم از عمر خود لذت ببرند. زندگی را ما جهت مردم سخت کرده ایم. ما باعث شده است ایم مردم تحت فشار معنوی قرار داشته باشند. روزی یکی از حکمرانان با لباس مبدل جهت خرید نان وارد یک نانوایی شد.

هنگامی که شاطر نان را به وی تحویل داد مشاهده کرد که بسیاری از قسمت های نان خمیر هست. به شاطر گفت این چه نانی است که دست مردم می دهید. شاطر با قلدری گفت همین است که می بینی، نمی خواهی برو. حکمران هم عصبانی شد و شاطر را بلند کرد و در تنور انداخت و گفت نانواها به گوش باشند که از فردا در صف نان هستم. از فردا همه نان ها درست شد و نانواها نان مناسب به مردم تحویل دادند. امروز کدام مسئول در صف نان و گوشت و مرغ می ایستد؟ مسئولی که روزی در پایین ترین نقطه شهر زندگی می کرده و امروز به واسطه مدیریتش در بالاترین نقطه شهر زندگی می کند که نمی تواند درد مردم را بفهمد. اگر می خواهید پرسشها مردم حل شود تحقیق کنید فرزندان بعضی مسئولان کجا زندگی می کنند. تحقیق کنید فرزندان این مسئولان چه ماشینی سوار می شوند و چه تفریحاتی دارند.

آقای دکتر در جامعه ما «ژن خوب» و «ژن بد» وجود دارد؟

ژن خوب کسانی هستند که با رانت پدر و مادر ماشین های میلیاردی سوار می شوند. ژن خوب فرزند کسی است که هنگامی که قصد دارند فرزندش را موذد پرسش قراردهند عنوان می کند چون چند روز دیگر با ما کار دارید دست نگه دارید. دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به آخر رسیده است و به تازگی تخلفات وی را اعلام کرده اند و قصد دارند پیگیری کنند؟ آیا همان وقت اقدام نکردند؟ ما مدعی اجرای احکام اسلامی هستیم ولی در کشور کره جنوبی مدیر جمهور مفسد را ببینید چه بلایی سرش آوردند. ما در برابر فسادهایی که در طول هشت سال ریاست جمهوری این آقا صورت می گرفت چه کار کردیم. مرتب می گفتیم اجازه بدهید دوران ریاست جمهوری اش تمام شود بعد پیگیری می کنیم.

چه کسی پاسخگو است؟ آیا با این همه ثروت خدادادی مردم ما باید در فقر زندگی کنند؟ چهل مرکز فرهنگی در کشور وجود دارد. آیا کسی از این مراکز نمی پرسد در طول این چهل سال چه کار کردید؟ آیا آمار فساد کمتر شده است یا بیشتر؟ آیا آمار طلاق زیاد شده است یا کمتر؟ آیا چپ و راست و اصولگرا و اصلاح طلب این همه با هم دعوا می کنند؟ این دعواها جهت پول است یا جهت مردم؟ عده ای با سوء استفاده از عنوان اصولگرایی دنبال این هستند که چند سال قدرت را به دست بگیرند و از طرف دیگر بعضی هم با عنوان اصلاح طلبی با دنبال همین نشانه هستند. اگر تحقیق کنید که فرزندان این چنین مسئولانی کجا زندگی می کنند، متوجه می شوید که یا در کانادا هستند و یا آمریکا و یا در عالی ترین کشورهای اروپایی زندگی می کنند.

لطفا با ذکر نام این افراد یک جمله بفرمایید:

آیت ا… هاشمی.

کمتر پیش می آید که در جامعه ما فردی مانند آیت ا… هاشمی ظهور کند که تا به این اندازه مورد اعتماد مردم و جریان های سیاسی قرار داشته باشد.

احمدی نژاد.

اطرافیان آقای احمدی نژاد ایشان را از صحنه خارج کردند. به نظر من احمدی نژاد سابقه خوبی از خود در بین مردم برجای نگذاشت.

بقایی.

چنین آدمی را نمی شناسم. ولی شنیده ام دفاعیات خود را در زنبیل گذاشته و به دادگاه رفته. من گمان می کنم حتما ایشان کیف نداشته که مدارکش را در آن قرار داده هست. بقایی باید به مردم بگوید در گذشته که بوده و هنگامی که سر کار آمده چقدر از موقعیت خود منفعت برده هست. بقایی باید در ابتدا حساب شخصی اش را جهت مردم روشن کند.

بابک زنجانی.

بابک زنجانی عروسکی بود که پشتش پنهان شوند تا به اهداف شخصی خود برسند.

ترامپ.

مشهورترین فرد در ایران.

حسن روحانی.

آقای روحانی اگر می خواست کاری انجام بدهد در چهار سال گذشته انجام می داد. مردم کشور عزیزمان ایران از وحشت کسی دیگه به کسی دیگر رأی داده اند.

واژه های کلیدی: ایران | زندگی | برنامه | فوتبال | فوتبالی | برنامه ریزی | مدیران جامعه | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz